okt 18 2015

Imeline inseneri meistriteos ehk kiiruse täppismõõteriist GW-52

Published by seajacksparrow

gps1

„Kaua tehtud kaunikene” tundub saabudes tihtilugu eriliselt ilus, laitmatu ja paljutõotav. Sellesse on ju pandud palju aega ja energiat ning kindlasti ei saa öelda, et on tehtud mõttetut tööd. Pikalt oodatud seadmed on sageli täis positiivset ootusärevust segatuna rõõmsa optimismiga. Tunnustavate deklaratsioonide tulv on sellistel juhtudel tavaline ning teatud puhkudel on selline käitumine ka poliitiliselt korrektne. (Diplomaatia.ee)

Aga aitab poliitikast. Mul oli suur rõõm ja õhin saada kätte uhiuus GW-52 GPS, mis spetsiaalselt arendatud surfaritele kiiruse mõõtmiseks. Tormituuli ei ole puhunud juba nädalaid ja igatsus uue vidinaga peegelsiledasse vette vagusid kündma minna on lõputu. Suure tõenäosusega sügistormid ka sel nädalal selleks võimaluse pakuvad.

GW-52 on tulnud selleks et jääda ja välja vahetada kõik vananenud GT-31 mudelid ja mis iganes teised seadmed. Miks nii? Sest see pisike seebikarbimõõtu meistriteos ületab eelkäijat mitte ainult täpsuselt vaid ka funktsionaalsuselt ning mugavuselt:

• Puutetundlik ekraan, kiiruse täpsus ekraanil 0.01 km/h!
• Ülikõrge tundlikkusega GPS andur: 1Hz, 5Hz, SMART režiim
• Kella režiimid (alarm, stopper, stopwatch)
• Laetav lithium-ion aku
• Aku kestvus: kuni 2 aastat kellana, kuni 14 tundi GPS surfates
• Sisseehitatud mälukaart 12,000 GPS andmekirje salvestamiseks
• 10-sekundi keskmise kiiruse näit ekraanil
• Doppler kiirus sisse ehitatud
• Google Earth KML/GPX formaadi tugi, “raw” formaadiks SBP, mis ühildub piraat.ee võistlusega!

• Veekindel, kuid veekindel kott kohustuslik. USB pesa võib ju niiskusetilga läbi lasta ja elektroonika merevett ei seedi

  • Standard deviation of log speed is recorded as SDOP for each speed sample (resolution 1cm/s)
  • SDOP bar on screen to indicate speed measuring precision and quality of the satellite signals seen by GW-52
  • Speed Genie function with “current speed” (delayed by ~1s) or N-second average speed display
  • 10-second average speeds above 60km/h measured with precision of 3cm/s and 99.9% certainty. This means that most of measurements will have higher accuracy.
  • Inaccurate measurements can be easily identified using SDOP (Standard Deviation for each speed sample).
  • GW-52 speed measuring precision increases with measured speed due to physics of GPS-Doppler process (signal reflections and interference from stationary objects are filtered away by GPS receiver when it moves. The higher the receiver speed, the better this filtering is resulting in more precise speed measurement). For this reason GW-52 speed measuring precision has been tested for speeds in the range 60-100km/h

Karbist välja voltides tuleb siiski esimese asjana väike häälestus teostada. Nii draiverid ühendamiseks, kui viimase “firmware” versiooni ning utiliidi firmware uuendamiseks ja juhendid ning spetsifikatsioonid leiad Locosys kodulehelt: http://www.locosystech.com/product.php/product.php?zln=en&id=126

Aga nüüd asja juurde. Häälestasin endale sedapsi:

Screen Shot 2015-10-18 at 23.36.45

LOGGING SMART, ehk et kui sõidan aeglaselt tervet tundi, lükkab sageduse 1 Hz peale mis nagu vanal heal GT-31lgi. Kui aga kihutan MAXi, siis lükatakse sagedus 5 korda sekundis mõõtma - 5 korda kindlam, et saab sellele maksimaalsele kiirusele “pihta”!

MIN SPEED panin 4 et kui seisan või lobisen rannas, ei ole vaja mõõtmisi teostada.

SPEED AVG 10 s et siis hea teada, kui sai hoo üles. Kuvatakse viimast etappi ekraanil peale iga õnnestunud katset.

Vette pole veel saanud, sest tuult pole olnud. Aga mulle meeldib jooksmas käia ja teha intervalltreeninguid. Ja oh kui lõbus oli GW-52 käes seda toimetada. Peale iga lõiku nägin ära oma maksimumkiiruse ja 10s keskmise kiiruse. Nali naljaks, esimene trenn näitas, et kergel tõusul pungestasin 27,83 km/h ja allamäge otsal õnnestus 35,406 km/h hetkeks “nõelata”. Sellises valguses tekib nii jooksjatele, ratturitele, suusatajatele kui mis iganes teiste alade harrastajatele võimalus teha kindlaks, kes suudab saavutada suurima hetkekiiruse. Ei ole paha seade ja iseäranis meeldib mulle see, et kui kiiruse üles võtad, lükatakse turbo ehk 5 korda sekundis mõõtmine sisse. Niimodi ei jää tõesti ükski tippkiirus märkamata.

No kui keegi tõesti soovib ja küsib, et kas midagi ka ette on heita? Kahju, et Mac’i tuge pole. Kui kunagi tuleb, on hea, aga kui ei tule, siis see on küll üks väike miinus jah. (UPDATE 27. Oktoober 2015 - VMWare Fusion ja Windows 7 virtuaalmasinas suutsin GW-52 ühendada ikkagi Mac arvutil ja sain GW-52 pealt andmed kätte. Väike häkk küll, aga ikkagi võimalik).

Kokkuvõtteks aga asi selge: GW-52 on siiamaani parim GPS, mis surfikiiruste mõõtmiseks turule tulnud. Loodetavasti tulnud, et jääda. Piraadivõistluses annab see meile igatahes uue võimaluse - nii vanadel surfipeerudel võtta ligi uus seade ja võistelda võrdsetel mõõteriistadel või siis uutele tulijatele teretulemast - nüüd on lõpuks saadaval seade, mida ei pea leti alt või Vanuatu e-poest tellima.

Comments are closed at this time.