Algajale varustus?

Reeglid, ohutusnõuded, turvalisus. Surfa ise ja lase teistel surfata. Ole abivalmis!

Algajale varustus?

PostitusPostitas kota20 » 29 Jaan 2009, 13:47

Tervitus. ;)

Käis mõte peast läbi, et võiks ka seda lohe värki proovida jne. Ootangi ettepanekuid, et millise varustusega oleks mõtekas alustada, kas uue või kasutatud? Kui suure lohega jne. Et mida peaks arvestama varustuse ostmisel ? Igasugune info on teretulnud.

Kota. :D
kota20
 
Postitused: 7
Liitunud: 28 Jaan 2009, 20:31

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas Andreas » 29 Jaan 2009, 16:01

kota20 kirjutas:Tervitus. ;)

Käis mõte peast läbi, et võiks ka seda lohe värki proovida jne. Ootangi ettepanekuid, et millise varustusega oleks mõtekas alustada, kas uue või kasutatud? Kui suure lohega jne. Et mida peaks arvestama varustuse ostmisel ? Igasugune info on teretulnud.

Kota. :DSelleks, et midagi adekvaatset soovitada, peaks teadma sinu kaalu! Ja mis spordiga ennem tegelenud oled (lumelaud, purilaud jne)?
Andreas
 
Postitused: 32
Liitunud: 10 Juun 2008, 23:20
Asukoht: Viimsi alevik

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas kota20 » 29 Jaan 2009, 17:25

Kaalun u.80 kg veespordist ei ole suurt millegagi tegelenud. Mõned korrad purjelauaga proovinud ja paarkord lohe ka lennutanud. Lumelauda olen korra proovinud.
kota20
 
Postitused: 7
Liitunud: 28 Jaan 2009, 20:31

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas Andreas » 29 Jaan 2009, 21:30

Lohe valik:
Pidevalt käib vaidlus selle üle, mis tüüpi lohega on parim alustada (3 põhitüüpi, mis vee peal kasuatakse on bow, hübriid ja C). Ühest vastust sellele on raske anda. Kõik sõltub inimesest. Kindlasti on mõnevõrra lihtsam alustada bow või hübriid tüübiga. Tegelikult ei ole neil kahel enam nii suurt vahet kui näiteks 2-3 aastat tagasi. C tüüp on kõige äkilisem, väiksema depoweriga, kui teised kaks mainitut, samas parima sooritusvõimega just freestyle sõitja jaoks. Millist valida sõltub juba sinu eelistustest. Üldiselt soovitatakse algajale ikka kaht esimest tüüpi. Samas kui oled parema füüsilise vormiga ja talud rohkem nö "karistamist", siis sobib sulle ka C ilusti. Kaasaegsetel C-tüüpi lohedel on depower ka parem võrreldes vanematega. Ei tasu ka unustada, et enne 2005 aastat olidki ainult C-d ja kõik õppisid nende peal. Kindlasti ei soovi ma selle jutuga C-d peale suruda. Minu soovitus on võtta hübriid tüüpi lohe, mis kaldub omadustelt rohkem C poole. See tähendab enamasti seda, et depower (ja seeläbi tuulevahemik) on parem, samas on olemas ka kõik head omadused, millega C-d tavaliselt seostatakse (hea poomi tunnetus, jõud kiteloopides jne).
Sinu kaalu juures võiks alguses võtta lohe suuruse vahemikus 12-14 m2. Seda saab kasutada umbes 5-10 m/s tuulega (õppida tasubki aluses alla 10 m/s). Kannatab ka natuke rohkem. Siis hiljem on hea võtta kõrvale veel näiteks 9-10 ruudune (10-15 m/s) ja väga tuulisteks päevadeks 6-7 m2. Loomulikult on need tuulevahemikud näitlikud ja kõik sõltub lõpuks sinu oskuste arenemisest ja konkreetsest lohe margist.

Laua valik:
Laudade tüüpe on ka erinevaid. On painduvamaid niisama freeride jaoks, jäigemaid freestyle jaoks ning samuti spetsiaalseid lainesõidu laudu. Kaks esimest on mõeldud mõlemas suunas sõitmiseks (nn twintip ehk TT), lainesõidu omad reeglina ühesuunalised ehk siis sõidetakse ainult üks ots ees. See on ainult üldine iseloomustus ja tasub lisaks lugeda netist, kui täpsemalt huvitab.
Alustamiseks on hea natuke suurem laud, kui muidu sinu kaalule sobib. Näiteks pikkuse vahemikus 140-150. Samas ei ole mõtet muretseda endale suurt lauda, millest sa kohe välja kasvad (kui just rahamees ei ole). Sinu kaalule soovitan võtta u 135 cm pika ja 39-42 cm laia laua. Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata, et laual oleks concave ehk põhjakumerus, mis aitab kandi hoidmisel ja seeläbi ülestuult sõitmisel. Alustuseks sobib keskmise jäikusega laud.

Trapetsi valik:
Põhimõtteliselt see mis kõige paremini tundub istuvat ja mitte ka kõige odavamast klassist. Kvaliteet loeb.

Kalipso valik:
Suvel (vee temperatuur üle 15 kraadi) sobib 3-4 mm kalipso. Kuna meil see suvi on nagu ta on, siis pigem pikkade varrukatega. Samas on soojadel päevadel hea ikka lühikeste varrukatega sõita. Sügis/kevad (vee temperatuur orienteeruvalt 8-15 kraadi) sobiks näiteks 4-5 mm pikkade varrukatega kalipso. Talvel võimalikult paks kalipso (6-7 mm) või haalar. Kalipsode kohapealt on veel niipalju infot, et on olema põhimõtteliselt 2 erinevat tüüpi materjali. Kummi kattega ja ilma. Kummi kattega kaitseb rohkem tuule jaheduse eest (windchill), samas natuke raskem selga panna ja rebestub kergemini (näiteks vastu kiviklibu jne). Paksud talvekalipsod on enemasti eranditult kummikattega. Haalar on talvel kindlasti soojem vähemalt minu isiklikule kogemusele tuginedes. Ise kasutan 3/2 kummikattega kalipsot soojal suvepäeval, muidu 5/3 ilma kummi katteta külmal suvepäeval ja kevad/sügisel ning haalar väga külma ilmaga.

Soovitan varustuse tootja valikul arvestada ka sellega, et oleks hiljem ka korralik klienditugi (varuosad jne). Olen kohanud igasugust suhtumist ja kohati on ka ebameeldivaid kogemusi nii hinna kujundamisel ning hilisema varuosade muretsemisel. Soovitan surfshop.ee!

Edu ja loodan, et oli abi!
Andreas
 
Postitused: 32
Liitunud: 10 Juun 2008, 23:20
Asukoht: Viimsi alevik

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas snoopy » 30 Jaan 2009, 03:39

Tseki seda teemat -> viewtopic.php?f=4&t=127
Seal ka maa/lume peal sobilikest lohedest nati juttu.
Kasutaja avatar
snoopy
 
Postitused: 28
Liitunud: 15 Aprill 2008, 21:26

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas Andre » 30 Jaan 2009, 12:40

Tervitus Kota.
Kuna lohesurf on eluohtlik nii algajale kui teistele, kes algaja läheduses viibivad, on väga hea mõte võtta profesionaalselt lohekoolitajalt koolitus.
Ega koolitus muidugi mingit garantiid ei anna, et vigastusi ei tule, aga vähemasti saad tükk maad kiiremini turvaliselt sõitma ja suure tõenäosusega on koolitajal pakkuda ka erinevaid lohesid. Siis saad kiiresti selgeks, milline lohe (C,Hübrid,Bow,Delta vms) meeldib. Kui juba sõita oskad, julgevad ka erinevad lohede maaletoojad proovida anda ja leiad nobedasti sobiva kite...
Alguses ilmselt ikka kõvasti lohe vatti saab - küll kukub vette ja maha ja roostikku jne.. niiet võibola kasutatud varustus kavalam esialgu - ei ole kahju nii suur, kui katki teed.
Kasutaja avatar
Andre
 
Postitused: 176
Liitunud: 12 Aprill 2008, 02:05

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas petslane » 30 Jaan 2009, 13:31

Kiidan ka viimast Andre postitust takka, koolitus tasub kindlasti võtta. Oma kogemusest (olin hiljuti algaja) saan veel lisada, et alguses tasub soetada mõni odavam rahuliku käitumisega bow lohe (ntx 12m2), kui sõit selge, siis võib tolle maha müüa ja äkiliste peale üle minna.
petslane
 
Postitused: 44
Liitunud: 07 Juul 2008, 16:04

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas kalevt » 30 Jaan 2009, 15:47

Andreaselt hea ja ülevaatlik lugu!
Ja lisan veel siia jätkuks, et lohe pealt võid kokku hoida alguses küll,
aga lauda ära küll ürgagset osta!
kalevt
 
Postitused: 47
Liitunud: 15 Aprill 2008, 16:51

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas kota20 » 31 Jaan 2009, 20:59

tänud info eest.
kota20
 
Postitused: 7
Liitunud: 28 Jaan 2009, 20:31

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas juhanile » 05 Veeb 2009, 15:44

To: Andreas

Kirjutasid, et kindlasti peaks vaatama, et laual oleks põhjakumerus. Endal kogemus küll puudub, aga näiteks Naish Sol-il seda pole, küll kiidetakse aga lauda ülestuult sõitmise lihtsuses. Kas asi on kinni kogemustes ehk mis pole jõukohane/lihtne algajale, õnnestub edasijõudnul?
juhanile
 
Postitused: 3
Liitunud: 03 Veeb 2009, 18:00

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas Andreas » 07 Veeb 2009, 22:24

Ei tea sellest lauast kahjuks midagi. Kui kiidetakse, siis on ilmselt hea. Ega concave üksi ülestuult ei sõida ja mina arvan ikka, et kui võrrelda seda lauda mõne teise nn arenenuma mudeliga, siis annavad need parema tulemuse. Muidugi saab sileda põhjaga lauaga ka edukalt ülestuult. Kui tahad paremat sooritusvõimet, siis ikka vastavat kuju vaja. Näiteks pop-i saamine jne. Ega muidu enamusel tipp freestyle laudadel concave kasutusel pole.
Andreas
 
Postitused: 32
Liitunud: 10 Juun 2008, 23:20
Asukoht: Viimsi alevik

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas petslane » 07 Veeb 2009, 23:10

Pakun, et Naish Sol (2006 a mudel) pole just parima ülestuult mineku võimega, kuid muudelt omadustelt tõesti suurepärane laud. Algaja saab ülestuult kergesti muidugi lihtsalt suurema lauaga. Sama reegel kehtib ka edasijõudnud sõitjale nõrga tuulega.
petslane
 
Postitused: 44
Liitunud: 07 Juul 2008, 16:04

Re: Algajale varustus?

PostitusPostitas gvido » 08 Veeb 2009, 13:28

Soovitan klikkida ja vaadata ,võib-olla sellest on abi. laud on spetsiaalselt disainitud algajatele. Tal on conceiv(põhja kumerus). Laual on paksem ja kumeram serv ,mis teeb pöörded pehmemaks ja andestab külje peal libisedes, kui lohe tõmbab korraks tugevamini ei pea olema kohe kõhuli. Lauad on 4 eri suuruses nii et võimalik valida vastavalt enda kaalule. Laud on puitsisuga, tugev ja vastupidav, kuid ehituselt lihtsam ja sellest ka soodsam hind.
http://www.aboards.eu/public/index.php? ... oards:Flip
Kui jutt on lohedest siis soovitaksin pisut kannatada. Best tuleb turule uue lohega mile nimeks on Kahoona http://www.bestkiteboarding.com/KahoonaPressRelease see on Delta lohe, suurepärane lohe algajale Weivi sõitjale ja muidu freeraiderile. Tootja poolt lubatud hinnd pidi olema väga väga sõbralik! :)
gvido
 
Postitused: 22
Liitunud: 15 Aprill 2008, 20:50
Asukoht: Tallinn


Tagasi: Ohutus, turvalisus, õppimine

Kes on online

Kaustajad vaatamas seda foorumit: Pole registreeritud kasutajaid ja 1 külaline

cron